Far Temizliği

Araba farı güvenli sürüşte büyük önem taşır. Özellikle geceleri ve kış aylarında yolu rahat görebilmek ve diğer sürücülerin sizi kolayca farketmesini sağlar. Ayrıca, arabanızın elektrik sistemlerinin de zarar görmemesi için far temizliği ihmal edilmemesi gereken bir konudur.Farlar içerisindeki ampul ve güneş ışınlarının etkisiyle belli bir süre sonra kararır.

Yol şartlarından ya da kazalardan dolayı da çizilir. Dolayısıyla işlevini de yerine tam olarak getiremez. Bu durumda mutlaka temizletilmeli, bu konu ihmal edilmemelidir.Temizleme işlemi oto servislerine giderek uzmanlara yaptırılmalıdır. Farın daha geç kirlenmesi için belli aralıklarla içindeki ampulu değiştirmek gerekir.

Farın arka kapağının sıkıca kapatıldığından emin olunmalıdır aksi durumda içeriye kir dolabilir.Araç farları yapısı gereği ve dış etkenlerden (güneş – yıkama kimyasalları vb) dolayı zamanla parlaklığını kaybeder ve  sararır. Bu sararmalardan dolayı aracınızın farı yolu tam olarak aydınlatamaz ve sürüş konforunuzu düşürür.

Far Temizliği dışardan bakıldığında kolay gibi görünsede profesyonel bir uygulama gerektirir. Aksi takdirde çok kısa zamanda tekrar sararma meydana gelir.